Kulturní centrum
Chaberský dvůr

Hrušovanské náměstí 253/5
184 00 Praha-Dolní Chabry
+420 604 976 653
+420 283 852 858
chaberskydvur@dchabry.cz
knihovna@dchabry.cz

 

OTEVÍRACÍ DOBA
ZÁŘÍ-ČERVEN

PO ZAVŘENO
ÚT 10.00-12.00, 13.00-18.00
ST 10.00-12.00, 13.00-18.00
ČT 10.00-12.00, 13.00-18:00
PÁ 08.00-12.00, 13.00-16.00
SO 10.00-12.00, 13.00-18.00
NE ZAVŘENO

www.dchabry.eu


Ptejte se knihovny

NOVINKY

arr3Zažít mšsto jinak 15.9.2018Kulturní a sociální komise ve spolupráci s týmem Auto*matu Vás srdečně zvou v sobotu 15. 9. 2018 na... arr3Stolní hry k zapůjčení v knihovně ... arr3Kopírování v KC CHDNově zavedená služba kopírování v Kulturním centru Chaberského dvora od 1.8.2013. Sazebník... arr3Nové časopisy v knihovněV novém roce se čtenáři Místní veřejné knihovny v Praze – Dolních Chabrech mohou těšit kromě nových... arr3SMARTKATALOGMilí čtenáři a příznivci chaberské knihovny, chcete mít fond naší knihovny u sebe kdekoliv a... arr3Vítězné logo knihovny v ChabrechLogo knihovny Dne 31.3.2014 bylo na Radě MČ schváleno logo Místní veřejné knihovny. Vítězkou se...

» Knihovnická noc = Andersen
Andersenovská titulka Chaberského zpravodaje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Zpráva z knihovnické noci

Andersenovské nocování v Místní veřejné knihovně v Praze – Dolních Chabrech

Chaberská knihovna letos pořádala 2. Knihovnickou noc a ke společné pohádkové Noci s Andersenem se připojila poprvé. Na akci rodiče přihlásili 30 dětí, 26 jich přenocovalo a 4 se zúčastnily alespoň večerního programu, který pro ně připravilo 5 dospělých (knihovnice, technický správce a dobrovolníci z řad rodičů a přátel). Počasí bylo překrásné, proto jsme jej využili co nejvíce. Po nezbytných formalitách jsme děti pozdravili dopisem od českého velvyslance v Kodani Jiřího Brodského a tiskovou zprávou ke společné pohádkové Noci s Andersenem.

Následovalo představení hlavního hrdiny večera, komisaře Vrťapky, a jeho přátel Hermíny a Čendy. Zavítal k nám samotný pan Andersen ve slušivém klobouku, šále a kabátě a naše reportérky si pro něho připravily všetečné otázky pro reportáž v místním deníku. Pan Andersen měl namířeno ještě do dalších knihoven, tak dlouho nezůstal. Nastal čas pro první venkovní hru „Hledej Vrťapku“. Děti měly za úkol v zahradě najít 9 obrázků s různými motivy komisaře Vrťapky. Poté se hrály „Ocásky“ a „Zločinci se strachy třesou, Vrťapkovi neutečou“. Dětem při hledání a běhání značně vyhládlo, podávaly se párky v rohlíku a toasty. Jako zákusek si samy opékaly Marschmallows (gumové bonbony), které pak vkládaly mezi sušenky. V zahradě nám letos poprvé vyrostl pohádkový strom Pohádkovník s karamelami, u kterého si děti zazpívaly za doprovodu mandolíny krásnou písničku o Vrťapkovi.

Ve 22 hodin jsme se přesunuli do knihovny, kde jsme se věnovali luštění křížovek, tajných textů, rozdílovek a detektivek. Podle dovedností a dosažených výsledků dostaly děti detektivní průkazy s hodnostmi a na památku krásné žluté tričko s logy Knihovnické noci a Chaberského dvora. Kolem 23 hodiny si děti vybraly svoje místečka na spaní na žíněnkách, rozbalily spacáky, polštářky a mazlíky. Světla zhasla a  usínání provázelo čtení s čelovkami z knih autora Petra Morkese „Komisař Vrťapka a prokletí zubu moudrosti“ a „Komisař Vrťapka a tajemství mahárádžova vejce“. Četlo se až do úplného usnutí malých účastníků dlouho po půlnoci.

V sobotu ráno jsme všichni společně hojně posnídali z rodičovských zásob. Před 9. hodinou děti ještě stačily namalovat překrásné obrázky Vrťapky a Hermíny, které budou zdobit Euroinfosál po další rok. Na závěr Knihovnické noci děti ještě dostaly pohlednici Noci s Andersenem a upomínkový předmět v podobě přívěsku na klíče z jedinečné limitované edice s logy draka Knihulky a CHD na straně druhé.

Podle ohlasů dětí se nám naše druhé pohádkové nocování opět povedlo. Program byl pestrý, zajímavý a děti i dospělí se jej účastnili s nadšením.


 

1. Knihovnická noc - příběh z natáčení

 

První knihovnická noc 22. – 23.3.2013

V pátek v 18 hodin jsme se sešli v Chaberském dvoře na  první Knihovnické noci. Během pár minut rodiče zaplnili Kulturní centrum svými ratolestmi a začalo být veselo. Čekání na večerní pizzu obohatil příjezd zcela nového mikrobusu Městské knihovny, který je vybaven jako Bibliobus. Příjemná řidička Anička se svým kolegou Ondrou nás pozvali na exkurzi do svého Oskara, což je jméno Bibliobusu. Pizza je tady! Všechny děti utichly a soustředily se jen na ni. Po jídle byla na programu výtvarná dílna pod vedení lektorky Mishy, kde si děti vyrobily jarního motýla a stromečky. Během dílny jsme si rádi připomněli významné jubileum narození ilustrátorky Heleny Zmatlíkové a prohlédli si její tvorbu v knížkách knihovny. Anička zahájila čtení z pohádkové knížky Zdeňka Svěráka pod názvem Pan Buřtík a pan Špejlička. Na první Knihovnickou noc se přijela podívat i Mgr. Dagmar Volencová z oddělení metodiky služeb Městské knihovny v Praze, dětem popřála pěkné zážitky a hezké sny mezi regály plných knih. Večer jsme zakončili hromadným máváním Oskarovi, který nám odvezl kromě knížek i Aničku s Ondrou. Abychom dětem zpříjemnili začátek noci, Zdeněk přivezl „kolečkový“ táborák. Opékal marschmallows, Misha sladkou rozehřátou pěnu vkládala do sušenek a děti pobíhající po dvoře si jimi oslazovaly život. Kolem 22 hodiny si děti vybraly svoje místečka na spaní na žíněnkách, rozbalily spacáky, polštářky a mazlíky. Světla zhasla a Klára na dobrou noc pokračovala ve čtení rozečtené knihy za pomocí baterky. Spánek stále nepřicházel, a tak ještě poslouchaly pohádku od Zdeňka Svěráka, Tatínku, ta se Ti povedla, na CD. Chaberský dvůr se lehce po půlnoci ponořil do ticha. Ráno, tedy za svítání v pět hodin již chtěly první vlaštovky létat, byly však opět zahnány úspěšně do hnízda. V sedm hodin jel Zdeněk pro výbornou snídani, kterou nám darovala paní Vomáčková z Potravin V&R a Chaberský dvůr po krátké odmlce opět ožil. Po snídani děti kreslily a sepisovaly zážitky z Knihovnické noci. Pak navštívili jarní výstavu paní Heleny Bucharové Velikonoce, probouzení jara. Na závěr Knihovnické noci dostaly děti upomínkový předmět přívěsek na klíče z jedinečné limitované edice s logem draka Knihulky a CHD na straně druhé. Podle ohlasů dětí se nám naše první společné táboření v knihovně povedlo na jedničku.

Klára, Misha a Zdeněk

Z ohlasů je již teď patrné, že se  naše první společné táboření v knihovně povedlo. Proto  přemýšlíme o podobné prázdninové akci s pracovním názvem Léto s Knihulkou. Prosíme rodiče o zpětnou vazbu, aby svůj názor vyjádřili v anketě na webových stránkách www.dchabry.eu, popřípadě napsali email na knihovna@dchabry.cz.


 

MTZiNGQ5